środa, 10 września 2014

Co tam u pudelka?


Tworząc aplikacje z nową dla mnie rasą, zawsze staram się choć trochę ją poznać. O tym już wiecie. Dzisiaj na filcowym koszu jedna z najstarszych ras: PUDEL. Znany francuski rysownik, Jan Effel w swojej historii człowieka namalował pudla już w raju. W Katedrze SAINT SAUVEUR pochodzącej z XI/XII wieku średniowieczny artysta umieścił pudla w herbie świątyni. Był psem władców i biedaków. Biegał po królewskich komnatach LUDWIKA XV i LUDWIKA XVI. Duch białego pudla o imieniu BIELIK, ulubieńca Zygmunta Starego, zapewne do dziś krąży po wawelskich krużgankach. Był szczególnie modny w wieku XIX. Cieszył się wielką popularnością w okresie międzywojennym. Swój renesans przeżywał w latach 60 i 70 ubiegłego wieku.


Pudel to ulubieniec salonów fryzjerskich. Wystawowymi hitami są fryzury: "na lwa", "nowoczesna" oraz "angielska". Poza tymi strzyżeniami, możemy stylizować go wg własnych upodobań i fantazji, która nie ma ograniczeń. Wystarczy wrzucić hasło "fryzury pudel" w wyszukiwarkę:D Szukając inspiracji do aplikacji, mało nie zeszłam, przyglądając się pudlo-wielbłądom, pudlo-ninja, pudlo-smokom czy pudlo-ogrodom! Najtrudniej było znaleźć "Domową". Ciekawa jestem, co o tym sądzi sam zainteresowany?!

Sześć pudlowych kolorów powinno zadowolić każdy gust: biały, czarny, brązowy, czerwony, morelowy i srebrny. Niestety pomarańczowych nie ma, ale jak już ktoś posiada białego, to każdy kolor jest w jego zasięgu! Pełna rozmiarówka: Pudel Duży (45-62cm), Pudel Średni (35-45cm), Pudel Miniaturowy (28-35cm), Pudel Toy (24-28cm).

Jak widać w kwestii wizualnej to psy naprawdę uniwersalne! A co z wnętrzem?

Są to inteligentne i pojętne psy. Od dawna szkolone były jako psy cyrkowe. Szczególnie za oceanem niosą pomoc, jako psy ratownicze i asystujące. Nie są już rzadkością w psich sportach. Bardzo dobrze, także, spisują się w szukaniu trufli. Psy te są radosne, skore do zabawy, oddane i wierne.

Pudel Duży jest najbardziej zrównoważony i dystyngowany. Pudel Toy i Miniatura to pieski delikatne o lekko zadziornym charakterze, które rozmiękczają serca ludzi. Idealnie nadają się na psy towarzyszące dzięki swoim niewielkim rozmiarom i temu, że nie linieją. Uwielbiają spacery, nie przepadają natomiast za kłusowaniem.

  

6 komentarzy:

 1. Ale jesteś... upudlona ;)) Bardzo fajne pudełka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajnie się dowiedzieć czegoś nowego....
  Pudełka śietne☺

  OdpowiedzUsuń
 3. I kto by pomyślał ,że pudel jest taki historyczny :-)))
  Ślicznie się prezentuje na torbie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przez te fryzowanie, nie biorą biedaka na poważnie!

   Usuń

:D